top of page

Trauksmes celšana

Trauksmes celšanas likums palīdz Latvijas iedzīvotājiem novērst pārkāpumus un kaitējumu sabiedrības interesēm, vienlaikus aizsargājot trauksmes cēlējus no nelabvēlīgām sekām. No 2022. gada 4. februāra Latvijā spēkā ir Trauksmes celšanas likums, kas pārņem ES Trauksmes cēlēju direktīvu.  

Trauksmes celšana – iespēja ikvienam veicināt likumīgu, godprātīgu, atklātu un pārredzamu iestādes darbību, izmantojot tiesības brīvi paust savu viedokli. 

Kad var celt trauksmi?

Trauksmi var celt par pārkāpumu neatkarīgi no jomas, kurā strādā.

Trauksmi var celt, ja personas rīcībā ir informācija par iespējamu pārkāpumu, kas var kaitēt sabiedrības interesēm, kā arī šī informācija ir iegūta, veicot darba pienākumus un personai ir pamats uzskatīt, ka šī informācija ir patiesa. 

Trauksmes cēlējam jārīkojas atbildīgi un pārdomāti, sniedzot pamatotu informāciju, kas norāda uz iespējamu pārkāpumu. 

 

Pārkāpums ir noziedzīgs nodarījums, administratīvs pārkāpums vai cits tiesību normu pārkāpums, kā arī saistošu ētikas vai profesionālo normu pārkāpums, kas kaitē sabiedrības interesēm. 

Kā var iesniegt trauksmes cēlēja ziņojumu SIA “Latvijas Digitālās veselības centrā” (LDVC)?

Trauksmes cēlēja ziņojumu LDVC var iesniegt: 

  • izmantojot vispārējos saziņas kanālus ar LDVC (pa pastu uz iestādes adresi, uz iestādes e-pastu vai e-adresi);

  • ierodoties klātienē (Cēsu ielā 31/k-3, 6. ieejas 4. stāvs) un ziņojot mutvārdos. Mutvārdu iesniegumu noformē rakstveidā, izmantojot trauksmes cēlēja ziņojuma veidlapu. 

Tīmekļvietnē trauksmescelejs.lv iespējams lejupielādēt Trauksmes cēlēja ziņojuma veidlapu. 

Lai trauksmes cēlējs varētu saņemt likumā paredzētās aizsardzības garantijas un varētu notikt likumīga tā personas datu apstrāde, trauksmes cēlējs ziņojumā norāda savu vārdu, uzvārdu, personas kodu un kontaktinformāciju, kā arī paraksta ziņojumu (pašrocīgi vai ar drošu elektronisko parakstu, ja to iesniedz elektroniski). 

Kas notiks pēc ziņojuma iesniegšanas?

Trauksmes cēlēja ziņojumu sākotnēji izskata atbildīgā persona, pirmšķietami vērtējot tā atbilstību Trauksmes celšanas likumā noteiktajām trauksmes celšanas pazīmēm.  

Ja iesniegumu atzīst par LDVC kompetencē esošu trauksmes cēlēja ziņojumu, tad tajā aizklāj datus, kas var atklāt iesniedzēja identitāti, un piešķir tam pseidonīmu. 

Septiņu dienu laikā LDVC informēs par ziņojuma tālāko gaitu un, ja tiks uzsākta trauksmes celšanas ziņojuma izvērtēšana, tad ne vēlāk kā divu mēnešu laikā persona saņems informāciju par ziņojuma izskatīšanas gaitu. 

 

Ja, iepazīstoties ar trauksmes cēlēja ziņojumu, tiks secināts, ka tas ir citas institūcijas kompetencē, tad trauksmes cēlēja ziņojums (izmantojot drošus saziņas kanālus) tiks pārsūtīts kompetentās institūcijas trauksmes cēlēju kontaktpersonai par to informējot trauksmes cēlēja ziņojuma iesniedzēju. 

Kā tiek aizsargāti trauksmes cēlēji?

Personām, kuras cēlušas trauksmi Trauksmes celšanas likumā noteiktajā kārtībā, kā arī viņu radiniekiem un saistītajām personām, likums paredz pienācīgu aizsardzību, tostarp identitātes aizsardzību, aizsardzību pret trauksmes celšanas dēļ radītām nelabvēlīgām sekām, valsts nodrošinātu juridisko palīdzību, atbrīvošanu no juridiskās atbildības par trauksmes celšanu, kā arī citas aizsardzības garantijas. 

UZŅĒMUMA INFORMĀCIJA

SIA "Latvijas Digitālās veselības centrs"
Reģ.Nr. 40003342456
Juridiskā adrese: Brīvības iela 72 k-1, Rīga, LV-1011

67043701

Cēsu iela 31 k-3, 6. ieeja, Rīga, LV-1012

E-VESELĪBAS LIETOTĀJIEM

Iedzīvotājiem:  67803300

Speciālistiem: 67803301

Katru dienu: 8:00  - 20:00

logo_5_lat_0.png
bottom of page